z vašich fotografií

Vytvořte si vlastní fotopexeso a udělejte radost nejen Vašim dětem.

PEKelně SE SOustřeď

Pexeso je karetní hra pro nejméně dva hráče. Originální název je Memory, název PEXESO je zkratkové slovo vzniklé ze sousloví PEKELNĚ SE SOUSTŘEĎ. Hraje se speciální sadou karet. Balíček se skládá ze sudého počtu, nejčastěji 64 karet, které tvoří dvojice. Cílem hry je nalézt co nejvíce dvojic.

Historie

Za historického předchůdce by se dala považovat hra „Kai awase“

Nejedná se přímo o karetní hru, ale určitě se dá považovat za její předchůdkyni. Při této hře, bylo úkolem účastníků, vyhledávat z hromádky škeblí dvě poloviny, které patřily k sobě. Později se na vnitřní stranu malovaly obrázky. Takže takové pexeso ze škeblí:-).

Před 30 roky hru uvedla Československá televize jako soutěžní hru z přenosu z Libereckých výstavních trhů a tím ji zpropagovala v široké veřejnosti. Díky nakladatelství Pressfoto, které ji začalo vydávat v mnoha obměnách, se hra uchytila dodnes.

Pravidla hry

Karty se zamíchají a rozloží lícem dolů tak, aby žádný z hráčů neznal rozložení karet. Hráči postupně otáčí dvojici karet lícem vzhůru, aby je viděli i ostatní hráči. Pokud karty patří k sobě, hráč je odebere a otáčí další dvojici (lze hrát i variantu, ve které i po nalezení shodné dvojice pokračuje další hráč v pořadí). Pokud karty k sobě nepatří, otočí je zpět lícem dolů a pokračuje další hráč v pořadí. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou všechny karty rozebrány. Vítězem se stane hráč s největším počtem nalezených dvojic.

Zdroj: Wikipedie